Вероятно вече сте си задавали един от тези въпроси: Къде идва бирата и каква е нейната история?С какво първоначално е била направена? Кой е измислил оригиналната рецепта за тази напитка на боговете?
Пивото е част от европейската култура от векове. От древните гърци, през римляните, та чак до съвременна Европа, тя е била неразделна част от живота. Бирата е допринесла за формирането на нашата история – от религиозните церемонии до фестивалите и дори войните.
В тази статия ще ви запозная с историята на бирата в Европа – от нейния произход до сегашния ѝ вид. Епохата на чашата за бира не е била просто зад ъгъла, тъй като вече е трябвало да имате напитката, която да сложите в нея!
Ще разгледаме как различните страни в Европа са оформили бирената индустрия и какви тенденции са се появили с течение на времето.
Ще разгледаме и някои от най-популярните видове бира в Европа днес и как се различават един от друг. Накрая ще обсъдим някои от случаите на използване на бирата в Европа днес и какво означава това за нейното бъдеще.
Измислянето на бирата
Бирата е най-старата записана рецепта за напитка в света.Древните египтяни са първите, които документират пивоварството и процеса на производството му. През 5000 г. пр.н.е. са написани папируси, описващи тази практика.
Други източници дори споменават шумерите и народите от Месопотамия, за които се твърди, че са започнали да варят бира много преди египтяните, около 5000 години по-рано! Точно така, значи бирата е на повече от 12 000 години!
Не са открити писмени сведения за рецепта за бира, но по време на археологически разкопки са намерени останки от малцов ечемик и остатъци от бира. Вероятно първата напитка за бира е представлявала останки от зърнена каша, която е ферментирала с помощта на диви дрожди. Така се е родил алкохолът, който сигурно е доставил голямо удоволствие на първите си дегустатори!
Първите рецепти за бира
По времето на египтяните мъжете са варили бирата си с плодовете и зърнените култури, които са ги заобикаляли: фурми, нарове или някои местни зърнени култури като пшеница или ечемик. Първоначално бирата се е използвала за религиозни церемонии. Царят фараон бил нещо като майстор пивовар и диригент на това производство.
Той бил този, който след това разрешил на населението достъп до този сладък нектар. Разбира се, това било възможност да се събират данъци в процеса на работа – човек никога не се променя! Следователно можем да смятаме, че първите майстори пивовари са били фараоните, които се сменяли един друг от 4000 г. пр. н. е. нататък. Хр. са били жреците, които са варили бира, като фараонът е бил шефът!
От друга страна вкусът на бирата по онова време трябва да е бил доста различен от този, който можем да пием днес. Не знаем дали египтяните са имали специфични съдове за пиене на бирата си. Сигурно са били някакъв вид кана.
Бирата пристига в Европа
Египтяните са били търговски народ и бирата си проправя път от Близкия изток през Средиземно море до Европа. Чрез търговията и процесът на нейното производство се утвърждават много лесно. Странно, нали?“
Предмно в Северна Европа разпространението било най-впечатляващо. Нейните богати почви вече изобилствали от ечемик и това естествено улеснявало нещата. Първите начинаещи пивовари разполагали със суровина в астрономически количества!
Пивото много бързо било оценено заради хранителната си стойност, защото е богата напитка. Нещо повече, тя била много по-безопасна алтернатива на питейната вода. По онова време не са съществували екологични стандарти и е било много често срещано явление хората да замърсяват с отпадъците си водата, до която са имали достъп.
Съвременната бира се ражда през Средновековието
През ранното Средновековие повечето учени са съгласни, че произведената бира може да се счита за съвременна. Майсторите пивовари от онова време са използвали малцов ечемик в продължение на стотици години. Той е бил основният им източник на ферментираща захар.
През XII в. на някои им хрумнала идеята да усъвършенстват тази вековна рецепта с хмел. Това добавило горчив, но и ароматен вкус. Преди това ароматът на бирата можел да идва от всякакви билки или подправки, които растели на място. Тези аромати помагали да се балансират сладките малцови вкусове на бирата.
Така че за разграждането на захарта се е използвало всичко, като резултатът невинаги е бил много щастлив… Едва около 1150 г. немските монаси започнали да добавят хмел, който растял в диво състояние, за да балансират ароматите. Не след дълго тази нова съставка се превърнала в мода и била възприета в цяла Европа.
Почти всички бири днес все още съдържат хмел и затова бирата от онова време се смята за днешната бира.
Монасите са били най-великите пивовари през Средновековието
След това прекрасно откритие за използването на див хмел в бирата започва хегемонията на монасите. Монасите пивовари са открили, че хмелът добавя много приятна горчивина към бирата. Това ѝ придавало много по-утоляваща жаждата страна.
Не забравяйте също, че монасите били изкусни лечебни растения, едно от които е хмелът. Всеки манастир е имал своя собствена градина с лечебни растения. Те знаели за свойствата им, а едно от тях било изключително полезно: хмелът е естествен консервант. Това дало на бирата втори живот, тъй като тя можела да се съхранява много по-дълго.
Това подобрено съхранение означавало също, че тя може да се транспортира на по-големи разстояния. Идеално и неоспоримо предимство за търговията!
Историците са отбелязали много нововъведения в техниките за варене и смесване на бира по това време. Монасите пивовари са имали основен принос за тези нововъведения. По това време почти всички манастири са варили собствена бира. Монасите въвеждали нововъведения в използването на хмел, създавали лагер и дори държали бирата на хладно място, за да се развие вкусът ѝ.
В наши дни тази манастирска традиция е все още жива, по-специално с абатските или трапистките бири. Няма да ви кажа нищо ново, като кажа, че манастирите в Белгия държат първото място по представителство в този специфичен сектор. Наред с други, наследници на това ноу-хау са марките Leffe, Affligem и Grimbergen.
Можех да посветя цяла статия на белгийската бира, но това ще бъде за друг път, тъй като иначе тази вероятно ще бъде много дълга! Белгия е една от страните-еталони в пивоварството и много от нейните продукти редовно печелят награди.
Бирата в Англия
Също като останалата част от Европа, Британските острови са възприели бирената култура. Англичаните са известни с това, че не правят нищо като всички останали (всъщност по-скоро като французите!). Те не просто са приложили дословно рецептата за бира, която е дошла при тях.
Много от стиловете бира, които съществуват и днес, са създадени в Обединеното кралство и Ирландия: по-специално Pale Ales, Porters и Stouts. Бирата е имала огромен успех в тези англоговорящи страни. Британската армия дори планирала да раздава дневна дажба бира на своите войници. Именно от това се ражда IPA, India Pale Ale.
Британската империя изобретява IPA
Не ще ви кажа нищо ново, ако ви кажа, че Британската империя е била една от най-великите, които светът някога е познавал. Нейните владения са били огромни по целия свят и затова Кралският флот е трябвало да изпраща дажби бира на своите войници на много дълги разстояния.
Въпреки добавянето на хмел в нормални количества, съхраняването на бирата в продължение на месеци е било много проблематично. Това, което в крайна сметка пристигало на местоназначението си, вече не приличало истински на бира. В най-добрия случай тя била кисела, но по-често била просто остаряла.
Превозите на бира до отдалечените колонии на Индия били най-сложни. Пивоварите от онова време провели многобройни тестове и като най-подходящо им се сторило двойното решение: повишаване на алкохолното съдържание и умножаване на количеството хмел. Тези 2 естествени консерванта в достатъчни количества позволили по-спокойно пътуване.
Ражда се IPA. Въпреки това с течение на годините този вид много горчива бира не постигна феноменален успех и донякъде изпадна в немилост. Американците бяха тези, които я върнаха на мода през 90-те години на миналия век. Оттогава насам тя се развива все по-успешно и почти всяка страна я произвежда и/или консумира.
Бирата във Франция
Какво става с Франция във всичко това? Страната, известна в цял свят с виното си, също се е поддала на сирените на любимата ни хмелова напитка. Първо cervoise, след това бира, със същата еволюция като в другите европейски страни.
Тогава, без да е изненадващо, пивоварните се концентрират там, където хмелът расте естествено. Монасите са били там, така че добавянето на хмел е било нещо обичайно.
Общо това лечебно растение исторически расте в Северна и Източна Франция, защото се нуждае от умерен климат, който не е прекалено горещ. Не напразно най-известните пивоварни като Кронебург и Пелфорт произхождат от тези региони. Преобладаващата част от френското производство е пилзнер или лагер, много подобен на германската бира.
Както и във всички останали страни, износът на малц и хмел е позволил на пивоварните да се развият в цяла Франция. С тези промени вече не било необходимо суровините да са на място, за да се вари и произвежда бира. Оттогава френските занаятчийски пивоварни процъфтяват във всеки регион.
Европейската бира все още има светло бъдеще пред себе си
Бирата е основна част от европейската култура от хилядолетия, като корените ѝ водят началото си от древността. От първите примитивни бири до съвременните крафт бири Европа е развила богата и разнообразна бирена култура през вековете. От скромното си начало в дребномащабното производство до сегашния си статут на многомилиардна индустрия, бирата се е превърнала в неразделна част от европейското общество и култура.
Beer has been a staple of European culture for centuries and, over time, different countries have developed their own brewing styles and techniques. От лагерите на Германия до стаутите на Англия – бирата се е развила през вековете в Европа. С въвеждането на нови съставки, процеси и технологии през историята са се появили тенденции, които са оформили бирената индустрия във всяка страна.
Бирата е неразделна част от европейската култура и е била такава в продължение на векове. През последните години използването й излезе извън традиционната социална среда, като бяха разработени много творчески приложения.
От занаятчийски пивоварни до козметика на основата на бира, Европа е в челните редици на бирените иновации. Това може да е знак за предстоящи неща, тъй като бирата продължава да се развива и да намира нови пазари в Европа. Никога не е имало толкова много разновидности на бирата и пивоварни, колкото сега.
Ако сте имали търпението да прочетете статията ми до края, знайте, че можете да получите 20% отстъпка от цялата си поръчка, като въведете кода BLOG20 в кошницата си.
Запазвам този код за моите най-верни читатели, които са открили сайта ни чрез статиите, които с любов публикувам! Само да знаете, че кодът не може да се комбинира с други кодове за отстъпка, защото не може да се прекалява, нали! 20% отстъпка и без това не ни оставя голям марж, но поне възнаграждавам читателите си.
За да ме насърчите и подкрепите, не се колебайте да купите нещо от нас!
Нашият сайт предлага над 100 различни чаши за бира и всички те са уникални! Разполагаме с най-широкия избор в интернет и във физическите магазини взети заедно.
За да откриете всички наши продукти, кликнете върху този линк: Chopedebiere.
Ако искате да прочетете някоя от другите ми статии, разгледайте моите 10 най-добри игри за пиене.
За да видите всички останали публикации в блога ми, кликнете върху Блог De Chopedebiere.