В тази статия ще научите кой е Бафомет, но също така ще разберете как и в какъв контекст се е появил. Всъщност всичко това произтича от средновековния период, неговите религиозни войни и тълкуването на тогавашните текстове.
Вероятно се чудите и защо блог за бира се занимава с тема като Бафомет, нали? Това е легитимен въпрос, уверяваме ви.
Всъщност отговорът е сравнително прост: в нашия екип Антоан е голям фен на средновековния период и готическия мистицизъм. Ето защо, ако от любопитство посетите нашия уебсайт, ще намерите готически ⚔️, средновековни ⚔️, викингски ⚔ и… бирени чаши и чаши с Бафомет! Ето и нашите 80 оригинални чаши за бира, които трябва да откриете спешно!
От друга страна, Антоан наистина не е много добър в писането и затова аз, Жулиен, съм този, който пише тази статия въз основа на това, което Антоан успя да ме научи по темата. Надявам се тази статия да ви хареса докрай! ☺️
Представянето на Бафомет
Както при почти всички фигури от този порядък, произходът на това представяне може да се открие в Библията. Ако прегледате Новия завет, ще успеете да откриете повтарящи се препратки към разграничението, което се прави между доброто и злото.
По онова време е било обичайно да се използват препратки към животни, за да могат тези, на които се разказват историите, да ги разберат по-лесно.
Не забравяйте, че в продължение на хилядолетия писмеността е била запазена само за малка част от населението. Огромното мнозинство от хората са били неграмотни, защото не са имали друга цел, освен да оцеляват, като обработват земята си и отглеждат добитъка си.
Поради това предаването на знания е било единствено устно, под формата на разкази, стихотворения, приказки или алегории. Използването на прости фигури в писмените текстове, като например представяне под формата на животни, по този начин улеснявало разбирането от страна на аудиторията.
Ако пресечем това с по-модерните времена, няма да ни накарате да повярваме, че никога не ви се е налагало да научите поне една от басните на Лафонтен, когато сте били в училище, нали? Какви хубави спомени, нали?
Лафонтен използва този похват за персонализиране на животните с две цели. Всеки би могъл да разбере басните му на 1-ва степен, а тези, които са имали културата да разберат на 2-ра, са знаели, че той ги използва, за да направи сатира на своето време, по-специално на властимащите и краля.
С тази затворена скоба нека се върнем към нашите овце. Или по-скоро към нашите овце, защото според Евангелието на свети Матей последният описва разделението между доброто и злото, като уточнява, че овцете са зли, а овцете – добри. По-точно, то приписва на лявата страна злото, а на дясната – доброто.
Бафомет – човекът с козя глава
Слушали ли сте някога термините „заблудена овца„, „пастир на стадото“ или дори „свирепа овца„? Неизбежно, да. Ако тези изрази се използват и днес, то е защото католическата религия е вездесъща в нашето общество от векове.
Когато става въпрос за страните, които представляват доброто и злото, трябва да знаете, че ще откриете тази закономерност в много католически представи. Следващият път, когато минавате покрай някоя църква, отделете време да разгледате внимателно барелефите, ако има такива.
Ще забележите, че фигурите вляво от героите винаги са зли, докато тези вдясно са по-скоро слаби и се нуждаят от спасение. Същото ще важи и за картините, фреските или мозайките вътре.
Това, което ни интересува в тази история, е козата. Тъй като козата символизира злото, следователно не е случайно, че Бафомет е изобразяван с глава, която е наполовина човек и наполовина коза.
Представата за дявола с раздвоена опашка и рога произлиза от абсолютно същия произход. Бъдете сигурни обаче, че козите, които може да срещнете в реалния живот, обикновено са доста мили!
Доказателството е в снимките!
Бафомет е имал гърди!
Така че имаме нашия представител на злото, който има козя глава. Оказва се обаче, че този козел-човек има и гърди! Да, защо да е просто, когато може да е сложно!
От древни и дори праисторически времена гърдите се отнасят, разбира се, до жените, но също и до плодородието и по-общо до майката земя. По същия начин, по който бебето се храни от гърдите на майка си, земята храни мъжете, които я населяват.
В интерес на истината фактът, че Бафомет има гърди, според някои теоретици има двойна референция. От една страна, става дума за това, че това „божество“ е готово да нахрани своите „деца“, а следователно и последователите си. Тук отново ще видите препратка към Библията. Но от друга страна, жената също се явява (според мен неправомерно, но за кратко) като „зло“.
Намираме се в Стария завет и по-конкретно в книгата Битие. Това е времето на Едемската градина, когато всичко е вървяло възможно най-добре за Адам и Ева, които са прекарвали щастливи дни в този земен рай.
И тогава кой се появява? Прочутата змия, която ще убеди Ева да отхапе от ябълката. След това Ева ще убеди и Адам да отхапе. Някои тълкуват това като означаващо, че жената кара мъжа да се поддаде на изкушението и че следователно тя е по силата на последствията… нездрава! Точно така! Горкият Адам никога нямаше да се пропука, ако госпожа Ева не го беше убедила! Но разбира се!
Осигуряването на Бафомет с гърди следователно би могло да има значението, че той притежава двойния атрибут на злото:
- козата
- грешната жена, която въвлича мъжа в своя грях
Разбира се, че този Бафомет не получава добра преса в момента, но не всичко е толкова просто. Не след дълго сами ще се убедите в това. Ще се върнем към описанието му, когато говорим за Производството на тамплиерите.
Откъде идва името Бафомет?
Тук навлизаме в една от най-големите загадки, свързани с този герой, защото името му поражда поне толкова теории, колкото и теоретици! Затова, вместо да изброяваме множеството обяснения, които идват от всички страни, ще ви разкажем само за теорията, която обединява най-голям брой.
Ако Бафомет ви вдъхновява, трябва да знаете, че създадохме тази великолепна Бафомет бирена чаша
Какво е значението на Бафомет и какво означава Бафомет?
Всъщност Бафомет е деформация на името Махомет. Нека си припомним времето, когато това име се появява за първи път в писмените извори: първите кръстоносни походи. Припомняме, че кръстоносните походи са били поръчани от християнските крале на Франция, за да отидат официално и да освободят Светата земя от ръцете на мюсюлманите.
Добре, на практика кръстоносните походи са били и набег на всички хранителни продукти и съкровища, които са намерили път към кръстоносците. Но във всяка война логистиката и стопанисването имат своето значение и кръстоносните походи не са били изключение…
Нашите любими кръстоносци обикновено са били придружавани от рицарите от Ордена на Храма, известни още като тамплиери. По време на Първия кръстоносен поход, в края на XII в., в първите писмени извори се споменава името Бафомет. Оказва се, че това име е изопачено от името на пророка Мохамед.
Представете си нашите кръстоносци, които пътуват в продължение на месеци през различни земи. Те говорят на различни езици, но имат тази особеност, че всички са латински. Римската империя е обграждала цялото Средиземноморие и влиянието на нейния език е продължило векове. Затова корените на думите между бившите римски провинции са сходни, макар че с помощта на времето думите се различават с течение на времето. Поради това кръстоносците можели да разбират местните диалекти без особени затруднения.
И сега те пристигнали в Светите земи. Тази територия по онова време се намира предимно в днешните Израел и Палестина. Мисля, че не е нужно да ви казвам, че езиковите корени на латинския и османския език са напълно различни.
Поради това кръстоносците са имали най-големи трудности да разбират този език и обратното в този смисъл. По същия начин те са смятали османците за езически диваци, почитащи много богове.
Когато ги чували да говорят за Мохамед, те вярвали, че имат предвид един от техните богове, а не техния пророк. По време на първия кръстоносен поход, воден от Годфрид дьо Буйон, в една от кореспонденциите си кръстоносец споменава, че мюсюлманите призовават „Бафомет“ при изгрев слънце по време на обсадата на Антиохия.
Вероятно именно оттам е дошла грешката. Той е чул само призива за молитва и объркването е останало след това.
Каква е връзката между Бафомет и тамплиерите?“
Повече от 100 години по-късно, в зората на XIV в., името Бафомет се появява многократно в стенограмите на съдебните процеси срещу тамплиерите. Не можем да не споменем тамплиерите, защото именно по тяхно дело името Бафомет, въпреки първоначалната грешка в езиковото разбиране, е достигнало до нас. Бафомет и рицарите тамплиери са неразделни.
Възникването на Ордена на тамплиерите
Орденът на храма е създаден през 1139 г. от Инокентий II. Основната цел на този орден е да придружава и защитава поклонниците, които искат да пътуват до Светите земи.
Пътят дотам бил дълъг и уморителен, изпълнен с клопки и етапи. По-специално, поклонниците трябвало да тръгнат с определена сума пари, за да могат да се хранят и изхранват през месеците на пътуването. Първите рицари тамплиери следователно били пазителите на тези беззащитни поклонници.
Ралята на рицарите тамплиери
За да може да защитава тези поклонници, тази строга охрана трябвало да бъде добре запозната с използването на оръжия. Оръжията и доспехите по онова време били скъпи и само благородниците можели да си ги позволят.
Поради това всички членове на Ордена на храма са били рицари. Последните са били ревностни християни, откъдето идва и кръстът на герба им. Те също така разполагали с първоначална лична зестра, която била сравнително удобна за задоволяване на нуждите им.
Поради това тамплиерите съпровождали поклонниците в Йерусалим в продължение на 2 века. Въпреки това за кръстоносците би било срамно да не използват тези закалени в битките рицари по време на многобройните си сражения.
Всъщност кръстоносните походи всеки път се състояли в това да си върнат Светите земи, завладени от мюсюлманите. Така че тамплиерите са имали много активен принос за различните победи на кръстоносците. Тези доблестни рицари имали непоколебима вяра и били готови да умрат за каузата си на бойното поле.
За всички фенове на тамплиерите всъщност създадохме тази превъзходна чаша за бира на тамплиерите:
Тамплиерите са били строители
През различните си мисиитамплиерите е трябвало да могат и да се финансират. За заплащане от страна на Църквата не можело да става и дума, въпреки че те принадлежали към религиозен орден.
През годините и в страните, в които ги отвеждали мисиите им, тамплиерите изграждали командерии. Тези командерии представлявали манастири, които им позволявали да посрещат поклонници, но и да съхраняват различните богатства, които можели да „намерят“ по време на мисиите си. Бихте могли да направите паралел със сегашните ни депозитни банки.
С течение на десетилетията тяхната сухопътна мрежа станала внушителна. Всъщност сградите на тамплиерите били шедьовър на архитектурата и изобретателността.
Някои от тях били построени според ритъма на слънцето, така че в дните на равноденствие светлината му да преминава през определени отвори, за да осветява специално определени места. Мимоходом може да отбележите, че появата на масонството води началото си от този период.
Тамплиерите са били банкерите на онова време
Гледали ли сте сериала „Игра на тронове“? Спомняте ли си Желязната банка? Ако е така, тогава си кажете, че тамплиерите са били малко като тази банка навремето, с натрупването на богатството си в продължение на 2 века.
Така че рицарите тамплиери са били нещо като Световна банка от онова време. Християнските крале ги молели за заеми, за да бъдат гаранти в определени сделки между силните на деня. Някои крале дори имали такова доверие в тях, че им оставяли собствените си съкровища, за да ги пазят.
Това е същият принцип като днес. Слагаме парите си в банка, за да ги пазим. Днешните банки не са измислили нищо, те просто са почерпили вдъхновение от миналото
Взаимоотношенията на доверие между Ордена и владетелите били пълни. Кой по-добре да пази съкровищата на кралете от християнските рицари с многобройни добре защитени манастири?
Краят на тамплиерите
Първоначално тамплиерите са прогонени от Светите земи по време на последния кръстоносен поход през 1291 г. Кръстоносците току-що били загубили последната си битка и това поражение прозвучало като смъртоносен удар за Кръстоносните походи.
Поради това тамплиерите трябвало да се върнат в своите командни пунктове. Трябва да се отбележи, че малцината, които решили да останат в някои крепости, били избити от нападателите си, смазани от числеността им.
Срещу „провала“ на кръстоносците тамплиерите впоследствие се отдали изцяло на дейността си като „банкери“ и посредници между силите. За тяхно съжаление този период не продължил дълго.
В продължение на 2 века тамплиерите ставали все по-многобройни и все по-богати. Повечето от тях се завръщат и се установяват във Франция в края на последния кръстоносен поход.
Тогава те представлявали богат и могъщ орден. Войните и кръстоносните походи стрували скъпо на кралете и вездесъщото присъствие на тамплиерите започнало силно да ги безпокои.
Трябва да знаете, че дотогава папите живеели в Рим, но кралят на Франция предложил земя на папата в Авиньон. Първият папа, който се премества там, е Климент V. Въпреки това между двамата мъже бързо се развило съперничество.
Странични жертви на тези търкания станали рицарите тамплиери, тъй като кралят бил много близък с техния орден. По същия начин папата гледал много лошо на факта, че християнски орден, различен от неговия, може да се разбира с властимащите и да разполага с толкова много богатства. С други думи, „Прави каквото казвам, но не и каквото правя“…
За да постигне целите си, през 1307 г. папата нарежда процес. Не е изненадващо, че този процес довежда до разпускането на Ордена през 1312 г., тъй като членовете му са обвинени в еретичност. Именно по време на този процес на преден план излиза Бафомет. Така стигаме до обяснението на връзката между него и тамплиерите, но без това, което току-що разказахме преди това, то щеше да изглежда абстрактно!
Бафомет, обожествяван от тамплиерите
Този процес продължил 5 години, което е много дълъг период за онова време, а дори и сега. Също така трябва да разберете, че процесите по онова време са били по-скоро пародия на правосъдие, отколкото нещо друго. Признанията, изтръгнати с изтезания, са се считали за истински! Признанието все пак си е било признание…
Средновековието е добре известно с различните мъчения, които са били измислени там, и тук няма да навлизаме в подробности за тях. Така че трябва да се съгласите, че след като ви изтръгнат ноктите един по един или ви нарежат пръстите на парчета, ще сте готови да признаете всичко i!
Еми така е било по онова време… Разпитите се провеждали от Инквизицията. Инквизиторите се назначавали от Църквата. От тях се страхували всички и ги уважавали.
Първоначално процесът се фокусирал върху вероотстъпничеството. Според Църквата тамплиерите са се отрекли от Христос, когато са били в Светите земи. Твърди се, че вместо Христос те започнали да боготворят дяволска и химерична фигура – Бафомет.
Тамплиерите, обвинени в отстъпничество
Рицарите от Ордена на Храма били лесна плячка за религиозен процес. Наистина, те имали многонепонятни обреди, като се започне с церемонията по посвещаване при постъпването им в Ордена. По онова време около този орден витаели много фантазии и дори днес тамплиерите предизвикват увлечение.
От няколко доклада за процеса става ясно, че присъстващите в Светите земи рицари са се отклонили от християнската си вяра. Не забравяйте, че именно папа Инокентий II първоначално създава техния орден.
Тамплиерите остават в Близкия изток в продължение на 2 века и очевидно са повлияни от навиците и обичаите на местното население. Далеч от християнската си култура, те ще да са се приспособили към мястото, където са живели.
Терминът вероотстъпничество означава отричане от Христос. Според Църквата рицарите чисто и просто са се отрекли от Христос, за да могат да установят поклонение на езически идоли като Бафомет.
Напротив, рицарите тамплиери отричали, че са се отрекли от Христос, за да му служат по-добре. Възможно е да са смятали, че вярата им, както са я практикували, е погрешна. Отричането би било своеобразен ритуал на преминаване, за да възродят вярата си по по-чист начин, като своеобразно ново кръщение.
Не забравяйте също, че тамплиерите са живели в люлката на това, което се е превърнало в католическа религия. Йордан е реката, в която Исус е бил кръстен от Йоан Кръстител. Тази река минава точно през средата на Светите земи.
След като ви запознахме с чашата за бира „Бафомет“ и чашата за бира „Тамплиери“, ето и тази възвишена Чаша за пиене на бира Бафомет:
Църквата обвинява рицарите, че са еретици
Оттук започвамитът за Бафомет. След като Църквата е „доказала“, че Орденът официално се е отрекъл от Христос, вратата е била широко отворена за 2-рото обвинение: тамплиерите са станали еретици. Всъщност инквизиторите получили няколко признания по време на процеса, като използвали „щадящи“ методи, които бихме могли да им припишем. Тези признания дошли да потвърдят „фактите“, че рицарите са олицетворявали нов бог:Бафомет.
Бафомет излиза на преден план
Инквизиторите поискали от тамплиерите да опишат този идол, но получили много различни отговори. Някои от тях им казали, че Бафомет е твърде грозен, за да могат да дадат точно описание.
Други споменавали за химерично същество по средата между човек и коза: бюстът бил на човек, но имал кози крака, по подобие на фавн или кентавър, наполовина човек и наполовина животно. Главата му, снабдена с брада, била смесица между тази на човек и коза.
Всъщност Бафомет бил украсен с рога. За да е пълна смесицата, този козлокос човек притежавал и гърди!
Някои изображения на Бафомет допълнително го показват с крила. Оттук до връзката с най-известния от всички паднали ангели има само една крачка. Всъщност прочутият Луцифер или Сатана също е наричан паднал ангел.
Навремето той е бил любимец на Бога, но е бил наказан от него, когато е разбрал за коварството на Луцифер. Някои ще сметнат това за съмнителна препратка, докато за други това „доказателство“ не се дължи на случайност. Когато ви кажат, че всичко е въпрос на тълкуване!
Бафомет и Луцифер или Бафомет и Сатаната
С всички тези атрибути ме учудваш, че инквизиторите ги обвиняват, че са еретици! Този Бафомет се оказалсамият дявол. Инквизицията смятала, че тамплиерите се покланят на Сатаната и че Бафомет е просто изображение на самия Луцифер. Следователно Бафомет бил демон според Църквата.
Те се опитвали да намерят и физически доказателства за съществуването на това същество. От само себе си се разбирало, че тамплиерите не можели да боготворят своето божество, без да имат негови изображения под формата на статуи, висулки, картини, гравюри или барелефи.
Изглежда, че по онова време те не са успели да намерят такива. Тамплиерите трябва да са били предпазливи и благоразумни, опитвайки се да унищожат или скрият колкото се може повече доказателства.
Тази готическа епоха е вдъхновила и нашата гама от готически чаши и чаши за бира:
Какво е било поклонението на Бафомет от страна на тамплиерите?
За да се опитаме да илюстрираме поклонението на рицарите от ордена, посветено на Бафомет, можем да сравним поведението на някои вярващи християни с Дева Мария в определен контекст. Имайте предвид, че това не е с цел да критикуваме тази или онази религия, а просто да се опитаме да илюстрираме нещата чрез поведенчески подход.
<sp