Всяка страна има своя история на бирата, а тази на Съединените щати далеч не е безинтересна. Бирата пристига в Новия свят с първите европейски заселници.
Ако сте следили добре уроците по история и география в колежа, ще си спомните, че заселниците идват от Англия, Испания, Франция и дори Холандия. За сведение, първото име на Ню Йорк е било Ню Амстердам!
Така че бирата е пристигнала заедно с няколко култури и под най-добрия патронаж на новия континент. Затова ви повеждам на пътешествие из безумната история на бирата в Съединените щати.
Първата постоянна сграда в Съединените щати е била пивоварна!
От своя страна обичам този анекдот! Според дневниците на пилигримите от онова време заселниците от Стария свят акостирали в Плимут Рок, защото им свършила бирата! За да могат да продължат пътуването си, те трябвало да могат да продължат да се „хидратират“, както бихте очаквали!
Така че, изхождайки от тази констатация, те създали временна база в този бъдещ град, за да могат да варят бира. Така официално се появява първата американска пивоварна. По онова време бирата е била варена от колонистите и следователно е била строго идентична с тази, която може да се консумира в Англия.
Ню Йорк и Филаделфия са първите 2 американски града, в които са създадени пивоварни. Много години по-късно, в началото на XIX век в Ню Йорк има 42 пивоварни. Така че още тогава е имало с какво да напълните чашата си с бира!!
Английската бира става американска
Първоначално видът на приготвяната бира е идентичен с този, който може да се намери в Англия. Това е съвсем логично, тъй като английските заселници, които станали американци, познавали само бирата от родната си страна.
От втората половина на XIX в. нещата започнали да се променят. Може да се каже, че именно тогава
Всъщност през този период в страната се наблюдават вълни от имиграция от Северна и Централна Европа. Тези народи са били по-скоро свикнали със собствените си бири като лагер или пилзнер. Тези видове бира можете да намерите и днес в Холандия, Дания, Германия или Чехия.
Като тези новодошли били големи любители на бирата, техният вкус започнал да измества американската бира. Местната бира била доста тъмна и тежка, докато прясно разтоварената европейска бира била много по-светла и с повече хмел.
За няколко десетилетия този „нов“ лагер явно се наложил и производството му достигнало своя пик в края на този век. Масовият приток на имигранти изиграва голяма роля за възхода на тази бира и за увеличаването на нейното производство. Поне до началото на следващото столетие.
Епохата на забраната
Тогава се случва драмата! От 1920 г. до 1933 г. забраната на алкохола в Съединените щати предизвиква хаос в пивоварния сектор. Тъй като консумацията на алкохол е била незаконна, цяла част от американската икономика е пострадала.
Крафт пивоварните и големите пивоварни еднакво бързо губят почти всички източници на печалба. Някои от тях обаче успяват да се справят благодарение на производството на захар от малцови екстракти.
Някои късметлии са се превърнали и в производители на сладолед или дори на газирани напитки! Адаптирайте се или ще умрете в някоя от тях…
Края на забраната не успява да позволи на затворените пивоварни да се възстановят и да възобновят дейността си. 30-те години на ХХ в. бележат период на голяма депресия и спад на потреблението.
Американските пивоварни произвеждат евтина бира
Малкото пивоварни, които са се преобразували по време на забраната, все още разполагат с производствените си мощности. Затова те започнаха масово да произвеждат бира, която не струваше много. Оттогава марки като Budweiser и Schlitz излизали начело, защото бюджетите им се придържали към джобовете на сънародниците им.
Благодарение на успеха си тези пивоварни все пак успяха да увеличат производството си и постоянно да намаляват цените си, така че заляха пазара. Добре дошли в масовото потребление на продукт с безвкусен, стандартизиран вкус…
Отмъщението на занаятчийските пивоварни
Потреблението на тази масово произвеждана бира започва да се променя от края на 70-те години на миналия век. Дотогава един американски закон, законът за обвързаните къщи, забраняваше на пивоварните да продават продукцията си на място. Предполагам, че това е бил закон, който е защитавал доходоносния бизнес на тези бирени гиганти!
Каквото и да е било, отмяната на този закон е позволила на множество малки пивоварни да се появят и да могат малко по малко да развиват бизнеса си. Това беше направено поетапно, защото, нека ви напомня, ние се намираме във федерална държава. Всеки щат приема свои собствени закони и един по един те разрешават дейността на любимите ни пивоварни.
След това откриване бумът на занаятчийските пивоварни е постоянен.Някои от тях се разраснаха и станаха индустриални, но също така дадоха възможност да се пускат бири, които са промяна в сравнение с предлаганите от 30-те години на миналия век! Да живее разнообразието!
Еволюцията на бирата в САЩ е видяла много обрати. Всъщност тази западна страна е единствената, която се е отличавала с това, че в продължение на 13 години е забранявала продажбата на алкохол. А сега вече знаете и останалото. За щастие, нещата се променят и американците вече могат да пият хубава бира, която е толкова вкусна, колкото и у дома!
Ако сте имали търпението да прочетете статията ми до края, трябва да знаете, че можете да получите 20% отстъпка от цялата си поръчка, като въведете кода BLOG20 в кошницата.
Запазвам този код за моите най-верни читатели, които са открили сайта ни чрез статиите, които с любов публикувам! Само да знаете, че кодът не може да се комбинира с други кодове за отстъпка, защото не може да се прекалява, нали! 20% отстъпка и без това не ни оставя голям марж, но поне възнаграждавам читателите си.
За да ме насърчите и подкрепите, не се колебайте да купите нещо от нас!
Нашият сайт предлага над 100 различни чаши за бира и всички те са уникални! Разполагаме с най-широкия избор в интернет и във физическите магазини взети заедно.
За да откриете всички наши продукти, кликнете върху този линк: Chopedebiere.
Ако искате да прочетете някоя от другите ми статии, предлагам ви да откриете какво е бирена чаша.
За да видите всички останали публикации в блога ми, кликнете върху Блог De Chopedebiere.